Zákon o státním zastupitelství, práva státního zástupce, postavení státního zástupce v trestním řízení, předpoklady pro výkon státního zástupce
zákon: 283/1993 sb.
Postavení SZ v trestním řízení – ČÁST DRUHÁ – PŮSOBNOST STÁTNÍHO ZASTUPITELSTVÍ
§ 4 (1) Státní zastupitelství v rozsahu, za podmínek a způsobem stanoveným zákonem
a) je orgánem veřejné žaloby v trestním řízení a plní další úkoly vyplývající z trestního řádu,
b) vykonává dozor nad dodržováním právních předpisů v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, ochranné léčení, ochranná nebo ústavní výchova, a v jiných místech, kde je podle zákonného oprávnění omezována osobní svoboda,
c) působí v jiném než trestním řízení
(2) Státní zastupitelství se v souladu se svou zákonem stanovenou působností podílí na prevenci kriminality a poskytování pomoci obětem trestných činů.
§ 5 (1) Státní zastupitelství je oprávněno podat návrh na zahájení občanského soudního řízení anebo vstoupit do již zahájeného občanského soudního řízení jen v případech, které stanoví zákon.
(2) Procesní postavení, oprávnění a povinnosti státního zastupitelství, které podalo návrh na zahájení řízení nebo vstoupilo do řízení, stanoví občanský soudní řád.
Předpoklady ČÁST ŠESTÁ – USTANOVOVÁNÍ STÁTNÍCH ZÁSTUPCŮ A JEJICH PRACOVNÍ POMĚR
§ 17 Státním zástupcem může být: občan ČR starší 25 let – svéprávný, VŠ právnické + závěrečná zkouška, bezúhonný, souhlasí s jmenováním.
§ 18 SZ jmenuje na návrh nejvyššího státního zástupce ministr spravedlnosti na dobu časově neomezenou.
SZ skládá po svém jmenování do rukou ministra spravedlnosti slib.